Müşteri Hizmetleri0532 057 36 56

Hoşgeldiniz. Bugün

En iyi yalıtım malzemesi hangisidir?

Ana Sayfa » Blog » En iyi yalıtım malzemesi hangisidir?

Yalıtım günümüzde inşaat sektöründe en çok öneme sahip bir konu oldu. Tasarrufu seven bir milletiz. Milli servetimizi de boşa harcamamalıyız. Doğalgaz ve diğer yakıt türlerinde dışa bağımlı bir ülke olarak yalıtım bizim için kaçınılmaz bir öneme sahip. Bu noktada yalıtım yaptırırken tercihimizi iyi bir malzemeden yana kullanmamız gerekir. Yalıtımda ustalık biraz önemlidir. Fakat yalıtım yapacağınız malzeme kalitesi çok önemlidir. Yalıtım malzemeleri temelde EPS, XPS , karbonlu EPS ve taşyünü diye 4 tipi vardır.

Bunlardan;

EPS : Resimde görülen beyaz renkte olan bu malzeme nefes alıp verebilme özelliğine sahiptir. Hava ile sıkıştırılarak elde edilen bir malzemedir.

XPS : Özel bazı gazlar ile sıkıştırılarak elde edilen bir malzemedir. Gözenekleri daha sıktır. Bu nedenle Beyaz EPS malzemesine göre nefes alıp vermesi olayı daha zor gerçekleşir. EPS ye göre daha sert yapıda bir malzemedir.

Karbonlu EPS : Normal EPS gibi hava ile sıkıştırılmıştır, ancak karbon takviyesi yapılmıştır. Karbon ilavesi sayesinde ısı iletkenlik gücü önemli ölçüde düşürülmüştür. Hem nefes alıp verebilmesi hemde ısı iletkenliği carbon ile ekstra düşürüldüğü için günümüzde en çok tercih edilen yalıtım malzeme türü olarak Karbonlu EPS malzemesi ön plana çıkmaktadır.

Taşyünü : Bu yalıtım malzemesinde öne çıkan özellik A sınıfı yanmazlık özelliğidir. Özellikle yanma riski yüksek olan binalarda özellikle tercik edilen bir mantolama çeşitidir.

Konutlarda günümüzde en çok Karbonlu EPS kullanılmaktadır.

Yalıtımda hangi marka daha çok tercih ediliyor ?

 • IZOCAMGESER PAREXMARSHALL THERMO
  CAPATECT DALMAÇYALI
  L’ COUPON
  POLİSAN
  FİLLİ BOYA
  WALBORD
  ANKAPOR
  ODE
  WEBER

05 Eylül 2018